Środki na chwasty

Zwalczanie chwastów opryskami

Chwasty rosną wszędzie, gdzie tylko się spojrzy. Najczęściej zwracamy na nie uwagę, gdy pielęgnujemy kawałek trawnika we własnym ogrodzie, uprawiamy warzywa na grządkach czy kolorowe kwiaty na rabatach. Jak tylko w tych miejscach pojawią się chwasty, zaczynają być dla nas bardzo uciążliwe. Nie chcąc dopuścić do tego, by zagłuszyły nasze uprawy, staramy się wyrywać je natychmiast, gdy wzejdzie.

Siłę ma niestety ogromną i często bywa tak, że pozbywanie się ręczne chwastów zabiera nam zdecydowanie za dużo czasu. Używanie motyczek, grabi i innych narzędzi pomaga oczywiście w walce z chwastami, ale też do końca nie jest skuteczne. W sezonie wegetacyjnym one są szybsze niż my i nasze rośliny. Wszystkie chwasty konkurując z nimi, próbują zabrać jak najwięcej wody i pokarmu z gleby, wobec tego bez naszej pomocy rośliny mogłyby nie przetrwać.

Inaczej ma się sprawa z dużymi uprawami polowymi, gdzie chwasty mogą zniszczyć całe połacie zasianego zboża. Tam nie da się ich usunąć ręcznie, na dużych obszarach należy już zastosować opryski chemiczne. Dla każdej grupy chwastów przeznaczone są odpowiednie preparaty, jest ich dużo w handlu i można znaleźć naprawdę skuteczne środki docelowe. Opryski chemiczne wykorzystywane są również na boiskach sportowych, gdzie zwalczane są chwasty wyrastające na dużej powierzchni zielonej murawy.

Tutaj nad kondycją trawy czuwają specjalistyczne firmy i dbają zawsze o odżywienie trawnika, dobre podlanie go i skuteczne odchwaszczanie.