Środki na chwasty

Środek chwastobójczy na przytulię czepną

Wśród dużej liczby chwastów występujących powszechnie w naszym kraju znajduje się przytulia czepna. Roślina ta bardzo lubi gleby ciężkie i dostateczną ilość wilgoci, a gdy trafi na wyjątkowo dobre dla siebie warunki, wówczas jej łodyga dorasta nawet do półtora metra, choć normalnie ma najwyżej pół metra. Jej nasiona mają zdolność przezimowania w gruncie i bardzo szybkiego wschodzenia na wiosnę.

W fazie malutkiej siewki jest trudna do identyfikacji, dlatego przeoczona potrafi zaanektować spore obszary uprawnych pól. Jest uciążliwym chwastem, bo utrudnia wzrost zbóż, roślin olejowych i okopowych a potem ich zbiory. Przytulię czepną zwalcza się w każdym środowisku innymi specyfikami.

Jeżeli się pojawi na plantacji ziemniaków, można skorzystać ze środków na bazie metrybuzyny. W przypadku upraw polowych na zboża trzeba zastosować inne środki.

W zależności od fazy wzrostu zboża dobiera się preparaty skutecznie działające na chwasty, ale nie szkodzące w aktualnym stadium roślinom użytecznym. Jeszcze inaczej skomponowanych preparatów używa się dla ochrony upraw warzywnych. Jest ich tak dużo, że do oprysku każdego typu warzyw można użyć innego środka.