Środki na chwasty

Skuteczny środek chwastobójczy

W zależności od tego, gdzie występują chwasty staramy się dobrać środki do ich zlikwidowania. Na wypielęgnowanym trawniku mogą nam przeszkadzać mniszki lekarskie, które dają się usunąć ręcznie, jeśli jest ich niewiele. Dopiero przy dużym ich wysypie sięgniemy zapewne po środki chemiczne skutecznie usuwające tzw.

mlecze. Chwasty, które wyrastają uporczywie w ogródkach warzywnych z całą pewnością będziemy usuwali mechanicznie. Do ich likwidowania przydają się bardzo wszelkie motyczki, grabie, trójzęby, widły, które wspomagają naszą ręczną pracę.

Tutaj na pewno nie zastosujemy żadnej chemii, bo uprawiane na użytek własny warzywa mają być od niej wolne i zdrowe. W pozbywaniu się chwastów będziemy się wspomagali naturalnymi wyciągami ziołowymi, które mogą być jednocześnie doskonałym nawozem dla naszych upraw. Dobrym rozwiązaniem hamującym wzrost chwastów jest ściółkowanie gleby, co sprawdza się świetnie na warzywnych grządkach oraz na rabatach kwiatowych.

Kwietniki mają być ozdobą naszych ogrodów, a nie zbiorowiskiem chwastów. Jeżeli nasadzenia na kwiatowej rabacie są zbyt rzadkie, chwasty szybko zarosną wolne przestrzenie pomiędzy kwiatami i zniszczą jej ozdobny charakter. Skuteczne będzie tu wyrywanie pojedynczych intruzów albo właśnie ściółkowanie podłoża.

W uprawach polowych natomiast z racji na duży obszar zajmowany przez nie, skutecznym środkiem na pozbycie się chwastów mogą być wszelkie mechaniczne prace pielęgnacyjne np. podorywka czy bronowanie. Jeżeli one nie pomagają, wykorzystujemy liczne środki chemiczne.