Środki na chwasty

Poziewnik szorstki w zbożu ozimym

Jak każdy chwast w uprawach, również poziewnik szorstki nie jest mile widziany. Pojedyncze egzemplarze nie są szkodliwe dla zbóż czy okopowych, ale kiedy pojawi się on w zmasowanej ilości zachodzi konieczność pozbycia się go z pola. Zawsze przy nadmiernie występujących chwastach rolnicy sięgają po środki chemiczne, bo to jedyny sposób, żeby skutecznie oczyścić glebę.

Poziewnik szorstki jest trudny do rozpoznania, kiedy jest małą roślinką, dlatego niezidentyfikowany na samym początku ma szansę na szybki rozrost. Wpływa już wtedy źle na rośliny uprawne, bo czerpie wszelkie korzyści z gleby dla siebie, poza tym przesłania im dostęp do światła. W postaci dorosłej poziewnik może na dobrym gruncie osiągnąć nawet metr wysokości.

Na plantacjach skutecznie utrudnia zbiory, bo jego budowa powoduje nieprzyjemne ukłucia. Obecność poziewnika w zbożach ozimych można wykluczyć już w okresie jesiennym. Wtedy to zalecane jest wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych w celu odchwaszczenia pól.

Dla każdego rodzaju chwastów dobrać można specyfiki, które zawierają czynne substancje przeznaczone właśnie dla nich. Pomocne mogą okazać się  działania profilaktyczne, które powinny być podparte szeroką wiedzą o roślinach szkodliwych, wnikliwą obserwacją pól podczas wschodów i zastosowaniem działań mechanicznych.

Używanie do zasiewów czystego ziarna też odgrywa niebagatelną rolę w kwestii odchwaszczania, podobnie jak wyrównane i kontrolowane regularnie pH gleby.