Środki na chwasty

Pielęgnacja żyta od podstaw

Żyto jest zbożem uprawianym w Polsce od bardzo dawna. Jest wytrzymałe, bo zimą dobrze znosi bardzo niskie temperatury i rośnie na słabszych glebach w przeciwieństwie do innych zbóż. Ma znacznie mniejsze wymagania od pszenicy, jęczmienia czy owsa. Stanowiska dla żyta trzeba jednak też starannie przygotować, żeby mogło rosnąć w jak najlepszych warunkach. Należy zacząć już jesienią od sprawdzenia jakości gleby i w razie potrzeby uzupełnić koniecznie brakujące pierwiastki.

Pomimo tego, że żyto świetnie sobie radzi na glebach zakwaszonych, warto zoptymalizować ich odczyn. Z nawożeniem przedsiewnym warto wykonać również odchwaszczanie, żeby pozbyć się najbardziej uciążliwych chwastów np. miotły zbożowej. Żyto wprawdzie dobrze sobie radzi z ich obecnością, ale lepiej jest usunąć ich możliwie jak najwięcej. Wtedy na wiosnę zboże będzie wschodziło w lepszych warunkach i nie będzie narażone na choroby.

W odpowiednim momencie wzrostu opryski ochronne oraz nawożenie trzeba powtórzyć wiosną, w celu wyeliminowania możliwości powstania np. zgorzeli podstawy źdźbła żyta bądź pojawienia się innych groźnych chorób. Dobra pielęgnacja żyta powinna się zacząć od starannej uprawy roli, ale także od selekcji materiału siewnego. Jego czystość ma bardzo duże znaczenia dla rozwoju uprawy. Dobre ziarno posiane w dobrze uprawioną glebę powinno dać zadowalający plon.

Wielkość plonu zależy też od sposobu posiania ziarna. Nie może być posiane ani zbyt rzadko, ani zbyt gęsto i nie za głęboko.