Środki na chwasty

Pielęgnacja jęczmienia jarego

Od posianego ziarna do zebrania plonów jest bardzo trudna i daleka droga. Na wszystkich plantacjach wykonuje się przez cały okres wegetacyjny niezbędne zabiegi pielęgnacyjne.

Założenie uprawy zbóż czy roślin okopowych wymaga przygotowania dla roślin dobrego podłoża, z którego będą czerpały wszystkie składniki pokarmowe. Pierwszym krokiem do zdrowej i przynoszącej zysk uprawy jęczmienia jarego jest zatem dobre uprawienie gruntów przed zasiewem.

Zaorane pole powinno być wyrównane za pomocą brony, to pomaga choćby w częściowej eliminacji chwastów, kiedy są jeszcze bardzo małe. Zanim nasiona trafią do ziemi warto wykonać nawożenie przedsiewne, żeby uzupełnić ewentualne niedobory potrzebnych jęczmieniowi substancji odżywczych i ponownie zabronować pole, by nawozy szybciej zadziałały.

Po wzbogaceniu ziemi, wyregulowaniu jej stanu zakwaszenia, wyeliminowaniu wschodzących chwastów można przystąpić do siania jęczmienia. Warto to zrobić dosyć szybko, bo im dłuższy okres wegetacji, to zboże jest wartościowsze.

Posiany w pierwszej połowie kwietnia jęczmień zwykle dobrze i szybko się ukorzenia. Przez cały sezon wzrostu konieczne jest monitorowanie plantacji jęczmienia, ponieważ wtedy można zauważyć wszelkie choroby grzybowe, pojawiające się w nadmiarze chwasty i różne szkodliwe owady np.

mszyce. Szybka reakcja w postaci oprysku ochronnego ratuje kondycję zboża.

Należy również w trakcie jego wegetacji stosować kompleksowe nawożenie, ze szczególnym uwzględnieniem obecności fosforu i potasu w mieszankach nawozowych.