Środki na chwasty

Co na przytulię czepną na polu golfowym?

Pole golfowe to dość specyficzny teren porośnięty trawą. Zajmuje duży obszar i patrząc na niego z pewnej odległości, nie jesteśmy w stanie dostrzec, że pokryty jest różnymi gatunkami traw. Z daleka widać tylko soczystą zieleń okrywającą pagórki i zagłębienia terenu. O tym, jakie trawy rosną na polu golfowym, wiedzą tylko specjaliści utrzymujący je w dobrej kondycji. Zawodnicy rozgrywający mecze golfowe widzą pewnie tylko różną wysokość trawy, nie skupiają się na innych jej cechach.

Podział pola golfowego na strefy i zasady gry warunkuje dobór traw. W każdej części wymagana jest inna nawierzchnia trawiasta oraz inna wysokość źdźbeł trawy. W zależności od miejsca może ona mieć wysokość od trzech milimetrów do ośmiu centymetrów. Jedna trawa musi być bardzo wytrzymała, inna szybko się regenerować, jeszcze w innej strefie nie powinna zimą zmieniać koloru. O jakość trawy na golfowym polu dbają greenkeeperzy znający się doskonale na swojej profesji.

Obserwując każdego dnia stan traw, reagują natychmiast na każdą niekorzystną zmianę. Najłatwiej zauważyć chwasty na trawie, np. uciążliwą przytulię, której trzeba szybko zaserwować oprysk lub pojedyncze egzemplarze usunąć mechanicznie. Preparaty do zlikwidowania przytulii trzeba dobrać wyjątkowo starannie ze względu na różne gatunki traw golfowych i ich zróżnicowane wymagania. Częste i wnikliwe monitorowanie jakości trawy jest bardzo ważne, ponieważ przytulię czepną trudno rozpoznać, gdy jest młodą siewką, kiedy zaś podrośnie konieczne są już radykalniejsze rozwiązania w postaci oprysków chemicznych.