Środki na chwasty

Bluszczyk kurdybanek – co to jest?

To wieloletnia roślina zielna, która powszechnie rośnie na całym obszarze Polski. Łatwo i dość szybko się rozmnaża za pomocą sadzonek pędowych, zagarniając duże połacie ziemi w ogrodach, na łąkach, przydrożach i na skrajach pól uprawnych. Do ogrodów jest wprowadzany specjalnie jako roślina ozdobna, okrywowa, bo tworzy imponujące niebieskofioletowe dywany. Z obecności kurdybanka nie cieszą się jedynie rolnicy, którzy traktują go jako uciążliwy chwast na swoich polach uprawnych.

Znany jest przede wszystkim jako roślina lecznicza. Już od wieków zielarze wykorzystują bluszczyk jako lekarstwo wspomagające odporność i dobrą kondycję organizmu człowieka. Jego właściwości wykorzystywane są do sporządzania specyfików zielarskich stosowanych wewnętrznie i zewnętrznie. Można zażywać syropy, wywary, odwary, napary, nalewki i herbatki wykonane na bazie kurdybanka.

Stosowany na rany na skórze powoduje ich szybsze gojenie się, bo ma działanie ściągające, osuszające i antybakteryjne. Każdy z nas może skorzystać z dobrodziejstw tej rośliny samodzielnie ją zbierając w wolnym od zanieczyszczeń komunikacyjnych miejscu. Bluszczyk kurdybanek porasta najczęściej żyzne gleby bogate w azot i lubi miejsca wilgotne oraz słońce. Zebrany na początku kwitnienia ze słonecznych stanowisk ma najlepsze właściwości lecznicze i intensywny aromat.

Nadaje się do suszenia w przewiewnych pomieszczeniach, co sprawia, że można zrobić zapas suszu i korzystać z niego przez cały rok a nie tylko latem, gdy kurdybanek pięknie kwitnie.